CLOSE

  צור איתנו קשר

  31/05/2020 מאת: david

  משקפי מציאות מדומה – מהם, איך בוחרים משקפי VR ומה מומלץ?

  איך תיהנו מהיתרונות שיש לטכנולוגיית המציאות המדומה באמצעות בחירת משקפי VR? קבלו שלוש המלצות של משקפי מציאות מדומה מומלצים, נכון לשנת 2022.

  רבות דובר (ועוד ידובר) על טכנולוגיית המציאות המדומה, ועל האופן שבו היא משדרגת את חיינו בקשת רחבה של תחומים: מאימון כוחות ההצלה וסיוע בתהליכי המכירה – ועד כמובן חוויית משחק ריאליסטית ומהנה מאי פעם. הדרך להנאה מלאה מיכולות ה- VR, עוברת בבחירה נכונה של משקפי המציאות המדומה בהתאם לצרכים שלכם. איזה משקפי מציאות מדומה יאפשרו לכם ליהנות מחוויית ה- VR הטובה ביותר, נכון לשנת 2021?

  משקפי מציאות מדומה, ברמה הכללית, הם אחד הכלים העיקריים באמצעותם ה"קסם" הזה יכול להתקיים – לצד פתרונות משיקים או מקבילים דוגמת קסדת מציאות מדומה. משקפיים אלו מבוססים על עדשות תלת ממדיות, והם עשויים להיות מותאמים מראש לאמצעי צפייה ספציפי: משקפי מציאות מדומה לטלפון, למחשב, לאקס בוקס וכן הלאה. המשקפיים מתוכננים בקפידה על מנת לספק את חוויית הצפייה המושלמת, עם מינימום הפרעה. דוגמה לכך היא משקפיים המכוסים בספוג, ולא בסיליקון, על מנת לחסום את האוויר ולמנוע מצב בו יצטברו על גבי העדשות אדים שיפריעו לנו לראות. רצוי, בהמשך, לבחור משקפיים בעלי גודל מתאים של המסגרת והעדשות (יש שממליצים על 90 אינץ' ומעלה), וכפתור המאפשר בין השאר לכוון את הפוקוס או את מרחק העין מהעדשה.

  משקפי מציאות מדומה מומלצים במיוחד

  בחירה נכונה של משקפיים היא צעד עיקרי בדרך להגדלת ממד ההנאה מהתהליך. אין כאן תשובה חד משמעית, כאשר מציאת משקפי ה-VR הטובים ביותר עבורכם נגזרת מקריטריונים דוגמת איכות התצוגה, פשטות השימוש וכמובן התקציב. בהתאם לצרכים אלו אפשר לבחור את משקפי המציאות המדומה האידיאליים בשבילכם. מומלץ בכל מקרה לא להתפשר, אלא לבחור במשקפיים של החברות העומדות בחוד החנית בתחום – חלק גדול מהן הן ענקיות טכנולוגיה במלוא מובן המילה. הדגמים הזולים "מדי" עלולים לפגוע בחוויית הצפייה שלכם, להיות פחות מתאימים לשימושים השונים או להחזיק מעמד פרק זמן קצר באופן יחסי.

  כדי להקל על מלאכת הבחירה, אפשר לחלק את משקפי VR לשלוש קטגוריות: משקפיים המצריכים חיבור למחשב גיימינג, משקפי VR המתחברים לקונסולת משחקים או משקפי מציאות מדומה עצמאיים, שלא מצריכים יותר מאשר הורדת אפליקציה לסמארטפון. חלוקה אפשרית נוספת היא בהתאם לסוג המשקפיים, כשהבחירה העיקרית במקרה הזה היא בין משקפיים אנלוגיים, דיגיטליים ומשקפי קונסולה.

  כדי לסייע לכם לבחור בצורה מושכלת, סקרנו את משקפי המציאות המדומה הטובים ביותר בכל אחת משלושת הקטגוריות.

  Oculus Quest: משקפי מציאות מדומה העצמאיים הטובים ביותר

  יתרונות מרכזיים:

  • קונסולה עצמאית
  • פשטות הפעלה
  • עלות סבירה

  חסרונות מרכזיים:

  • הסוללה מחזיקה שעתיים-שלוש
  • דליפת אור בחלק התחתון של המשקפיים

  נתחיל באחד היתרונות הגדולים של אוקולוס קווסט: מדובר במשקפיים עצמאיים. המשמעות היא שבשונה מחלק מהחלופות, לא נשענים על קונסולה או על מחשב גיימינג. אפילו חוטים אין. גם פשטות ההפעלה מהווה יתרון חשוב: כל מה שצריך כדי לצאת לדרך הוא להתקין את האפליקציה על גבי הסמארטפון – ואתם מוכנים לצלול אל תוך עולמות חדשים. העלות עצמה סבירה באופן יחסי ועומד נכון להיום על כ-400$.

  בצד החסרונות, זמן הטעינה הארוך, בסביבות 3-2 שעות, מספיק לשעתיים של הפעלה בערך, מה שאומר שתצטרכו להטעין את המשקפיים בין שימוש לשימוש. בנוסף, ישנם דיווחים על דליפת אור מהחלק התחתון של המשקפיים (במקום המיועד לאף). ואחרי שאמרנו את כל זה, מדובר כנראה במשקפי ה-VR העצמאיים הטובים ביותר שיש בשוק.

  משקפי מציאות מדומה

  משקפי מציאות מדומה לקונסולות:  PlayStation VR

  יתרונות מרכזיים:

  חסרונות מרכזיים:

  • סנכרון לוקה בחסר בין המצלמה לבקרי התנועה
  • חסימת אור טעונת שיפור

  לא לכולם יש את הרצון או התקציב להשקיע בציוד גיימינג כדי ליהנות מיתרונות המציאות המדומה. במובן הזה משקפי PlayStation VR מהווים פתרון ביניים: מצד אחד, לא מדובר בפתרון עצמאי. מצד שני, אין צורך להשקיע בציוד גיימינג יקר, אלא בהשקעה סבירה בקניית משקפי מציאות מדומה שמתחברים לקונסולת ה- PS4, שנמצאת ממילא בבתים רבים.

  PlayStation VR עושה שימוש בבקרי תנועה ומצלמה, שניתנים לרכישה ביחד עם המשקפיים באמצעות מגוון בנדלים. בהתחשב בעובדה שהמשקפיים לא מחוברות למחשב עוצמתי, קצב הריענון משביע רצון וכך גם התצוגה היחסית חלקה של המשקפיים. יתרון נוסף של PlayStation VR הוא הגב של סוני, שבא לידי ביטוי בין היתר במבחר רחב של משחקי מציאות מדומה.  

  עם זאת, בחלק מהמשחקים ניכר חוסר סנכרון בין המצלמה לבין בקרי התנועה, שלא מגיבים באופן מדויק. בנוסף, חסימת כניסת האור מבחוץ אינה מושלמת. ועדיין, מדובר במשקפיים בעלי ביצועים גרפיים טובים ומבחר משחקים רחב. הכול ללא צורך בהשקעה מאסיבית, בהנחה שיש לכם או שהתכוונתם לרכוש את ה-PS4.

   

  משקפי VR המומלצים ביותר למחשב: Oculus Rift S

  יתרונות מרכזיים:

  • רזולוציה גבוהה וקצב ריענון גבוה
  • מעקב Inside out, ללא צורך בחיישנים חיצוניים
  • מבחר משחקים רחב

  חסרונות מרכזיים:

  • מסך LCD ולא OLED
  • קצב ריענון נמוך יותר ביחס ל- Rift הראשון

  משקפי מציאות מדומה אלו נחשבים לאופציה הטובה ביותר למחשבים הודות לתצוגה החדה, לרזולוציה הגבוהה, לקצב הריענון הגבוה ולספריית המשחקים העשירה. מדובר באופציית ה- VR הטובה ביותר במונחי הערך לכסף, כאשר הסכומים שתשלמו עליה הם הוגנים (בסביבות ה- 400$). כל זאת בהנחה כמובן שיש ברשותכם מחשב גיימינג, או שיש לכם נכונות להשקיע במחשב שכזה.

  חווית השימוש ב- Oculus Rift S השתדרגה ביחס לאוקולוס ריפט המקוריים, בין היתר הודות לשימוש במעקב Inside out, שמייתר את הצורך ברכישת חיישנים, בחיבור שלהם ובמקום שהם גוזלים. אחרי שאמרנו את זה, קצב הריענון של ה- Oculus Rift S נמוך במעט מקודמו ובנוסף, נעשה שימוש במסך LCD במקום OLED. ועדיין, ה- Oculus Rift S מספקים את חווית המציאות המדומה הטובה ביותר בתקציב בינוני, עבור משתמשים שיש ברשותם מחשב גיימינג.

  לא חייבים לקנות

  הדגמים שהוצגו כאן הם חלק מהמומלצים ביותר, בהקשר של משקפי מציאות מדומה. המחיר שלהם הוא לא בשמיים, אבל עדיין רבים מעוניינים לחשוב על דרכים לצמצם את העלויות. לנו יש פתרון מצוין עבורכם, והוא השכרת משקפי מציאות מדומה. אם אתם זקוקים למשקפיים (או לציוד VR אחר) באופן חד פעמי או לכל הפחות לעיתים רחוקות – דוגמת אירוע או כנס שאתם עורכים – ניתן לשכור אותם תמורת סכום שווה לכל כיס ובכך להוזיל משמעותית את העלות הכוללת של הארגון.

  שאלות חשובות

  איך יודעים אילו משקפי מציאות מדומה מומלצים?

  מומלץ לראות בדיוק מיהי החברה העומדת מאחורי המשקפיים, לעבור על המפרט הטכני שלהם, לראות מיהי אוכלוסיית היעד ולאילו ביקורות זוכים המשקפיים. אם אתם לא יודעים היכן להתחיל, מומלץ ליצור קשר עם חברה הבקיאה בתחום שתוכל להתאים את המשקפיים לצרכים שלכם.

  מתי קונים משקפי מציאות מדומה?

  רצוי לבצע את הרכישה כאשר אתם כבר יודעים מהם השימושים הצפויים לכם במשקפיים, מהסיבה הפשוטה שרוב הדגמים מותאמים מראש לקונסולות או למחשבים (יש גם משקפיים עצמאיים). ידיעה כללית של השימוש הצפוי תאפשר לכם להבין גם מהן התכונות החשובות עבורכם במשקפיים.

  כמה עולים משקפי VR?

  ברמה הכללית, העלות של משקפי מציאות מדומה משתנה בהתאם לסוגם, למפרט הטכני שלהם, לחברה שעומדת מאחוריהם וכן הלאה. תוכלו למצוא משקפיים בסכום של כמה מאות שקלים, אבל גם אלפי שקלים (אפילו כ-6,000-5,000 ש"ח). בדומה למשתנים אחרים המגדירים את מציאות מדומה מחיר, הבחירה בסופו של דבר היא בהתאם לצרכים הנקודתיים שלכם. במאמר שלפניכם סקרנו משקפי VR מומלצים בסכומים הוגנים בהחלט, והוא בהחלט יכול להיות נקודת ההתחלה שלכם. 

   

   

  אז מה הבחירה שלכם? כל שנשאר הוא לקבל החלטה, ולצלול אל תוך עולמות ה- VR בדרך שהכי נכונה עבורכם. תיהנו!