CLOSE

  צור איתנו קשר

  28/04/2021 מאת: Virtualion

  משחוק בחינוך: כי השכלה יכולה להיות משחק ילדים

  כדי להסביר את השינוי האדיר שחולל משחוק בחינוך בעולם, מספיק לחשוב על התרחיש הבא: אם אדם שחי לפני 100 שנה היה מגיע לעולמנו במכונת זמן, הוא היה מתקשה לזהות אותו. במאה שנים האחרונות כבשנו את השמים, הגענו לחלל, אנחנו יכולים להיפגש עם אנשים מהקצה השני של העולם בלי לקום מהכיסא, המצאנו ננו טכנולוגיות שבקרוב ירפאו אותנו מבפנים – ומי יודע מה עוד מצפה לנו.

  אבל יש דברים ש(כמעט) לא השתנו במאות השנים האחרונות. למשל חוויית הלימוד בכיתה. השהות בכיתה היום דומה מאוד לאופן בו הדבר נעשה לפני מאה שנה: התלמידים יושבים והמורה מסביר. המידע נכנס מאוזן אחת (במקרה הטוב) ויוצא מהאוזן השנייה. ככה זה כשהלומדים פאסיביים ומרגישים משועממים. מה בכל זאת השתנה? הדרך שבה התלמידים מנסים להעביר את הזמן – אם פעם היינו בונים מגדלים מתכולת הקלמר או מטיסים טיסנים, היום התלמידים פשוט מעבירים את הזמן בסמארטפון.

  דמיינו לעצמכם כיתה שבה הלומדים מרותקים לחומר הנלמד כמו לסדרה בנטפליקס. כיתה בה הם לוקחים חלק פעיל בחווייה. זו בדיוק המטרה של שילוב משחקים בתחומי ההוראה והחינוך, הידוע בתור "משחוק".

  מהו משחוק בחינוך, ומהם יתרונותיו?

  משחוק (Gamification באנגלית) הוא הפיכת הלימוד למשחק. באמצעות מגוון כלים ואסטרטגיות במסגרת המשחוק הלומדים הופכים לשחקנים שצוברים נקודות ופרסים ועולים בשלבים, במסגרת פתרון חידות ואתגרים. היכולת של שחקנים אחרים לראות את קצב ההתקדמות ואת הניקוד של כל אחד מהשחקנים האחרים, מייצרת סביבה תחרותית שמגדילה את המעורבות של כל אחד מהם.

  הכנסת משחוק בלמידה הופכת את התהליך לחוויה משחקית ומהנה, באמצעות תיעול נטיות אנושיות כמו חברותיות, סקרנות ותחרותיות למקומות לימודיים. באמצעות משחוק החומר הלומד לוקח יוזמה, מגדיל את המעורבות וכתוצאה מכך חווה באופן עמוק, מהנה ומשמעותי את הנלמד. באופן זה החוויה המשחקית גם מעלה את רמת ההנאה, וגם תורמת להטמעת החומר הנלמד ולשיפור הישגי התלמיד. ולא פחות חשוב: בשונה ממידע שמשננים ו"יוצא מהראש" רגע אחרי שהמבחן מסתיים, הידע שנרכש תוך כדי התנסות משחקית צפוי ללוות את הלומד לאורך זמן.

  הנה ארבע דרכים לשילוב משחוק בהוראה:

  ללמוד בעזרת המשחק הנמכר בהיסטוריה

  תארו לעצמכם שהיה אפשר ללמוד את החומר בצורה כיפית ומהנה, דרך משחק המחשב הפופולרי ביותר בעולם. לכך בדיוק התכוונה של מיקרוסופט, שהשיקה את הגרסת החינוכית של מיינקראפט – משחק המחשב הנמכר ביותר בעולם. זוהי אחת הגרסאות היותר מצליחות ומדליקות של משחוק בחינוך.

  למי שלא מכיר, מיינקראפט מאפשר לשחקנים לבנות עולמות באמצעות קוביות תלת ממד, מהן אפשר להכין פריטים שונים שמסייעים להתקדם במשחק. אופי המשחק מעודד יוזמה, חקר וחשיבה יצירתית. היכולת לבנות מאפס עולמות שלמים ולשלב משימות שונות תוך כדי המשחק, מאפשרים ללמד מתמטיקה, היסטוריה, מדעים ועוד בצורה חווייתית.  

  כך למשל תלמידים בפ"ת תכננו את עיר העתיד בעזרת מיינקראפט, במסגרת פעילות שעודדה חשיבה יצירתית, שיתוף פעולה והכרות עמוקה יותר של העיר:

   

  משחוק בחינוך – יישומי מציאות מדומה ורבודה

  מי אמר שאנחנו חייבים ללמוד רק בתוך הכיתה? אחת הדרכים לבצע משחוק בחינוך היא באמצעות שימוש בטכנולוגיית מציאות רבודה, בתוך הכיתה או מחוצה לה, טכנולוגיה שמאפשרת הוספת רבדים שונים של מידע או דמויות על גבי המציאות עצמה. כך למשל פיתחנו אפליקציית מציאות רבודה עבור פלנתניה –  מרכז המדע, החלל והתרבות בנתניה. הילדים שמבקרים במוזיאון מקבלים טאבלטים, בעזרתם הם מקבלים משימות, עונים על חידות שקשורות למיצגים למוזיאון ויכולים להתקדם מנקודה לנקודה, בעזרת סריקת ברקודים (מרקרים) שמובילי אותם לתחנה הבאה במשחק. באופן הזה הביקור במוזיאון, על שלל המסרים הלימודיים החשובים, נחרט בזיכרון בצורה משחקית ומהנה. זהו יישום מעולה של מציאות מדומה בחינוך.

  בעמוד הבא תוכלו לקרוא על עוד אפליקציות מציאות רבודה.

  ליצור חידונים בלחיצת כפתור

  אחת הדרכים הקלות ביותר ליצירת משחוק בחינוך, היא באמצעות יצירת חידונים ומשחקים מקוונים בפלטפורמת Kahoot: פלטפורמה המאפשרת לכל אחד מהלומדים להפגין את שליטתו בחומר הנלמד, באמצעות חידון רב משתתפים. איך זה עובד? המורה או המרצה בונים את החידון, ומעניקים ללומדים קוד בעזרתו יוכלו להיכנס אליו דרך המחשב או הסמארטפון. לאחר בחירת כינוי ומילוי החידון, התוצאות של כל אחד מהמשתתפים יופיעו על גבי מסך המרצה. היתרון של kahoot הוא ביכולת ליצור בצורה פשוטה אווירה תחרותית ותומכת הישגים. כך זה נראה:

  ללמוד שפות בעזרת אנשים מכל רחבי העולם

  Memrise היא אפליקציה ללימוד שפות, המאפשרת ללמוד מגוון רחב של שפות כגון אנגלית, גרמנית, צרפתית ועוד בצורה משחקית ומהנה. הכל בעזרת 30,000 סרטונים, ובעזרת אנשים אמיתיים ממדינות שונות, שעוזרים למשתמשים ללמוד את השפה שהם בחרו.

   

  אנחנו לא יודעים איזה עוד חידושים יצוצו בעתיד הנראה לעין בתחום המשחוק בחינוך, בעזרת מציאות מדומה, מציאות רבודה או אפילו שילוב של שתיהן. אבל מה שבטוח הוא שהולך להיות מהנה…