CLOSE

  צור איתנו קשר

  22/06/2020 מאת: Virtualion

  מציאות מדומה בישראל – סקירת השימושים העיקריים

  לפני כמה עשורים, אם הייתם ניגשים לאדם וטוענים בפניו שבעתיד הוא יוכל להרכיב על פניו משקפיים מיוחדות ובתוך רגע לחוש בכל איברי גופו כאילו הוא טייס קרב בעיצומה של מלחמה או על גבי ההר הגבוה ביותר באירופה, הוא כנראה היה חושב שהשתגעתם. אבל כשמדובר במציאות מדומה (VIRTUAL REALITY), כנראה שהמציאות עולה על כל דמיון… התחום התפתח בענק בשנים האחרונות כשגם מציאות מדומה בישראל היא דבר שמורגש בכל תחומי החיים. להלן סקירה של כמה מהם.

   

  מציאות מדומה בישראל – עיקר הפעילות

  מציאות מדומה הינה מונח שקיים, בדרך כזו או אחרת, כבר קרוב לחמישים שנה. אך נדמה שרק בשנת 2015, כאשר פייסבוק העולמית השקיעה לא-פחות משני מיליארד דולר ברכישת חברת VPL RESEARCH העוסקת בפיתוח מוצרי מציאות מדומה, התחרות בתחום הפכה לגדולה יותר וגרמה להאצת הפיתוחים. כמובן שגם התחום של מציאות מדומה בישראל קיבל תאוצה ואינספור חברות החלו לעבוד על פיתוחים שישפיעו עלינו בכל תחומי החיים. כיום ניתן למצוא חברות מציאות מדומה בארץ אשר מציעות מגוון שירותים בתחומי הפנאי והעסקים. הדבר מתבטא במיוחד בתחומים הבאים:

   

  • תחום המשחקים – הענף המוביל בעולם המציאות המדומה, כשלמעשה לאורך שנים חשבו שתחום המציאות המדומה יתרכז אך ורק בו. כל שצריך זה להרכיב את המשקפיים המיוחדות וליהנות מאינספור משחקים נפלאים המעניקים תחושה אותנטית בקשת רחבה של נושאי-משחק: ספורט, לחימה, ידע ומשימות ועוד. תוכלו להפוך לטייסי קרב, שחקני כדורסל או כדורגל ולכל דמות שתמיד חלמתם להיות, ואף לעשות בכך שימוש כשמדובר על מציאות מדומה לאירועים.

   

  • תחומי הרפואה והטיפול – תחום המציאות המדומה תורם רבות גם לתחומים האלה, דבר שמשפר את איכות הטיפול בחולים בצורה משמעותית ביותר. למשל, אדם שסובל מפוביה או פוסט טראומה, יכול לנצל את משקפי מציאות מדומה לטובת טיפול נקודתי יותר. אדם שסובל מפוביית טיסה יכול להרגיש כאילו הוא ממש יושב במטוס ובכך להתמודד עם הפחד, ואדם עם פוסט טראומה יכול לחזור לקרב שחוזר אליו כל פעם בזיכרון ולהתמודד בצורה טובה יותר.

   

  • תחומי החינוך והביטחון – הנושא של מציאות מדומה בישראל מורגש ביתר שאת גם בענף הביטחוני. החל מטייסים המדמים סיטואציות טיסה שונות באמצעות סימולציות מציאות מדומה, ועד לוחמים המתרגלים לוחמה בשטח בנוי. גם במערכת החינוך הדבר מתחיל לקבל ביטוי אם כי עדיין בחיתולים, כאשר ניתן ברגע להיכנס לנעליהם של גדולי המנהיגים בהיסטוריה, להשקיף אל נופי ארץ ישראל או להתיישב במושביהם של חברי הכנסת בשיאה של הצבעה דרמטית. מציאות מדומה מהווה בכך חלק מהביקוש הגובר לתוכניות שונות של משחוק בלמידה.

  מציאות מדומה – ישראל מנצלת זאת גם בתחום העסקי

  בכל הקשור לפיתוחים של מציאות מדומה, ישראל מנצלת את התחום היטב גם במישורים נוספים, כשאחד החשובים שבהם הוא המישור העסקי. כיום ישנן חברות מציאות מדומה אשר מתמחות בהפקת סרטוני מציאות מדומה הכוללים בתוכם סרטוני וידאו ב- 360 מעלות, מה שניתן לנצל במגוון רחב של תרחישים. למשל, תארו לכם חברת נדל"ן שיכולה לשווק את הדירות שלה תוך נתינת האפשרות ללקוחות ממש לסייר בדירות העתידיות שיבנו ולהתרשם מהן בצורה הרבה יותר ריאליסטית. כמובן שבאותו האופן חברת תיירות יכולה לשווק יחידות נופש בארץ או בחו"ל.

   

  גם בתחום הדרכות והכשרות העובדים העניין של פיתוח מציאות מדומה תורם מאוד, כאשר במקום להתאמן "על יבש" ניתן לבצע זאת בצורה מוחשית. למשל, רופאים או טייסים יכולים להתאמן על גוף האדם או מטוס מוחשיים מבלי שתהיה סכנת נזק אמיתית, וכך גם במקרה של הדרכות אש ובטיחות שניתנות לעובדים ויכולות להתבצע בצורה הרבה יותר ריאליסטית.