CLOSE

  צור איתנו קשר

  26/03/2020 מאת: david

  מציאות מדומה מחיר: כמה עולה פיתוח מציאות מדומה (vr)?

  מהו מחיר פיתוח יישום מציאות מדומה שיבדל את החברה שלכם,
  יוביל להגדלת המכירות ויעצים את חווית השימוש של הלקוח?

  עולם המציאות המדומה ממשיך להתפתח, לאפשר לחברות וארגונים לשפר יכולות ולהגדיל את המכירות. פיתוחי מציאות מדומה (VR) מסייעים לחברות להגדיל את המכירות, לשפר את חווית הקנייה, לאמן את העובדים ועוד ועוד. אבל כמה בכלל זה עשוי לעלות לכם? במאמר הבא תקראו את כל מה שחשוב לדעת על מציאות מדומה מחיר, ותבינו למה זו יכולה להיות אחת ההשקעות היותר משתלמות עבור העסק שלכם.

   

  בין יכולות ה-VR:

  • פיתוח מרחבי מציאות מדומה

   שמאפשרים למשל לערוך ללקוח הפוטנציאלי סיור וירטואלי מוחשי בדירה שקיימת על הנייר, או לאפשר לו לסייר ביעד מרוחק (בעודו נמצא בסוכנות נסיעות בנתניה או רמת גן).
   לקריאה נוספת אודות – מציאות מדומה תיירות

  • חנויות וירטואליות

   המציגות את הפריטים בתלת ממד, ואפילו מאפשרות למדוד אותם כדי לבדוק התאמה. למעשה, הדעה המקובלת והכמעט חד משמעית של השנים האחרונות היא שהעתיד של המסחר הוא באינטרנט ובדיגיטל, ואחד ההיבטים החשובים של כך הוא חנויות וירטואליות מבוססות מציאות מדומה.

  • סימולציות ואימונים וירטואליים

  מדמים מצבי אמת, ומצמצמים למינימום את הפער שבין התרגול למציאות. כך למשל אנשי זרועות הביטחון יכולים לבצע סימולציה מוחשית של קרב יריות, ולאחריו לבחון ולנתח את ההתנהלות של כול אחד מהמשתתפים.

  • יישומים חברתיים 

  מרחבים וכנסים ווירטואליים בהם אפשר לפגוש משתתפים אחרים, תוך שילוב תוכן מבוסס וידאו ומודלים בתלת ממד.

   

  היתרונות של עולם המציאות המדומה ברורים ורבים, כמו גם של מציאות מדומה לאירועים, אך נשאלת השאלה – מהי עלות הפיתוח שלהם?

  מחיר פיתוח יישומי מציאות מדומה ומבנה עלויות

  העלות של יצירת יישומי מציאות מדומה מבוססת על שלושה רכיבים מרכזיים: אפיון צרכים, עלויות הפיתוח וביצוע עבודות תחזוקה ושדרוג. הנה פירוט של כל אחד מהם.

  אפיון צרכים בנושא פיתוח מציאות רבודה ומדומה

  מהם הצרכים והבעיות של המשתמש, ואיך יישומי ה- VR יכולים לתת להם מענה חווייתי? כאן נכנס לתמונה מסמך האפיון. על המסמך לכלול את מסע הלקוח בתוך עולם המציאות המדומה, את פירוט הפתרונות השונים ואת התאימות למכשירי VR שונים.

  לדוגמה, אם נרצה לייצר אימון ווירטואלי לאנשי זרועות הביטחון, נצטרך לאפיין אותו ולהבין: האם היישום יהיה אינטראקטיבי (יאפשר לצופה לקחת חלק במתרחש), או שרק יאפשר לו לצפות במתרחש? האם הוא יאפשר ריבוי משתתפים (למשל צוות של שוטרים שמנהל קרב ירי)? כמה תרחישים הוא יכלול? ועוד.

  ככל שמסמך האפיון יהיה מפורט יותר, כך הוא יעניק מענה מלא יותר ויצמצם למינימום חריגות בלתי צפויות בתקציב.

   

  השורה התחתונה: טווח מחיר האפיון – 12,000-4,000 ש"ח

  מציאות מדומה מחיר

  מציאות מדומה מחיר פיתוח יישומי VR וגם משחקי מציאות מדומה

  לאחר האיפיון, מגיע שלב הפיתוח, שעלותו מבוססת על 2 צורות תמחור מרכזיות:

  • מחיר קבוע – עלות פיתוח קבועה ולא משתנה. היתרון של צורת תמחור זו היא הוודאות והיכולת לעמוד בתקציב מוגדר מראש. שיטה זו מיועדת בעיקר לפרויקטים בעלי תקציב מוגבל, והצלחתה תלויה במידה רבה במידת הפירוט והדיוק של מסמך האפיון שנוצר בשלב הראשון. תמחור קשיח מהסוג הזה פחות מתאים לפרויקטים גמישים של פיתוח מציאות מדומה, שבהם צצות דרישות נוספות לאורך תהליך הפיתוח.
  • מחיר משתנה – פיתוח יישומי VR מאופיין במקרים רבים בשינויים שמתבצעים תוך כדי תנועה. לעיתים קרובות, לאחר שמקבלי ההחלטות בחברה נחשפים ליכולות המציאות המדומה, הם "מקבלים תיאבון" ומבקשים להוסיף או לשנות חלק מהפיצ'רים. תמחור משתנה מאפשר לתמחר את הפרויקט בהתאם לזמני הפיתוח המשתנים תוך כדי תנועה, ובאופן הזה לחתור לקבלת התוצאה הטובה ביותר.

  אפשר כמובן לשלב בין שתי שיטות התמחור, להגדיר תקציב קבוע לפרויקט + עלות שעות פיתוח נוספות, למקרה שיעלו לאורך תהליך הפיתוח דרישות חדשות.

   

  השורה התחתונה: פיתוח יישום VR בשיטת התמחור הקבוע, תלוי בסוג התוצר. כך לדוגמה טווח העלויות של פיתוח חנות VR ינוע בין 100,000-60,000 ש"ח. כמו כן מחיר פיתוח משחקי מציאות מדומה יחסית פשוטים ב VR/AR ינוע בין 20,000 ש"ח ל 40,000 ש"ח.

  ומה לגבי פיתוח בעלות משתנה? כאן תיכנס לתמונה עלות זמן הפיתוח, שנעה בין 100 ש"ח לבין 200 ש"ח לשעת עבודה.

  תחזוקה שדרוג ופוסט פרודקשן

  שלב זה כולל תמיכה ביישום ה- VR או הוספת פיצ'רים חדשים. במידה שהתמחור הראשוני כלל תמיכה ותחזוקה, שלב זה לא יהיה כרוך בעלות נוספת לאורך תקופת האחריות.

  השורה התחתונה: כאשר מדובר בהוספת פיצ'רים חדשים או במתן תמיכה לאחר תקופת האחריות בהסכם, העלויות תתבסס על תעריף שעתי שנע בממוצע בין 100 ש"ח  ל- 300 ש"ח.

  אפיון מדויק של הפרויקט יאפשר לכם לתקצב אותו בצורה נכונה, למנוע חריגות מיותרות – ולקבל את התוצאה הטובה ביותר, בדרך להשגת המטרות שהצבתם.

  המשיכו לקרוא על הפקת סרט ב-360 מעלות ועלויות!

   

  כותב המאמר הינו דוד בן – משה מנכ"ל סטודיו virtualion לפיתוח, הפקה ויצירה של חוויות מציאות מדומה (VR), מציאות רבודה (AR), מיקס ריאליטי (MR)