CLOSE

  צור איתנו קשר

  07/09/2019 מאת: david

  מהי מציאות רבודה (augmented reality)

  מציאות רבודה או באנגלית AR (קיצור של Augmented reality) לא אמורה להיות מרגשת כמו מציאות וירטואלית אבל הטכנולוגיה מאוד שימושית בחיי היום-יום שלנו. ממדיה חברתית עד להיות כלי עזר למנתחים, המציאות הרבודה צוברת פופולאריות בגלל שהיא מביאה אלמנטים של מציאות מדומה לתוך חיי היום-יום שלנו – דברים שאנחנו רואים שומעים ומרגישים – היא נמצאת בתווך בין העולם האמיתי והעולם המדומה.

   

  מהי מציאות רבודה – AR?

  גרסה משופרת של המציאות, אליה מצורפים דמויות ותמונות יצירות מחשב מעל ראיית המשתמש של העולם האמיתי ומשפר את תפיסת המשתמש של עולם זה.
  מציאות וירטואלית ומציאות רבודה – כשהראשונה יוצרת מציאות מדומה הרי שהמציאות הרבודה מוסיפה 'שכבות' יצירות מחשב על המציאות האמיתית.

  המשתמשים במציאות רבודה חווים עולם מציאותי משופר והמידע הווירטואלי מהווה כלי בפעילויות היום-יום – מאפשרויות של הוספת טקסט למציאות ועד סיוע למנתחים המצילים חיים – האינפורמציה שמתקבלת רלוונטית למה שאתה רוצה לעשות…

   

  מציאות רבודה AR

   

  סוגים שונים של מציאות רבודה

  קיימות כמה קטגוריות של טכנולוגיית המציאות הרבודה –

  AR מבוססת הדגשה

  טכנולוגיה זאת נקראת גם זיהוי אובייקט – היא משתמשת במצלמה ובמדגיש ויזואלי כדי לייצר תוצאה – כשהמדגיש מרגיש בקורא – האובייקט שנלכד ע"י המצלמה. כמו הריבועים עם הדוגמאות חסרות הפשר במודעות על גבי תחנות אוטובוסים  שעלינו לסרוק עם הסמארטפון שלנו

  מציאות רבודה מחוסרת הדגש

  מציאות רבודה AR זו משתמשת ב-gps, מצפן דיגיטלי, מד מהירות או מד תאוצה אשר מורכב על ההתקן על מנת לספק מידע בנוגע למיקום שלך.

  כוח משמעותי מאחורי הטכנולוגיה הזאת זה ההיצע הרחב של 'סמארטפונים' ושירותי המיקום שהם מספקים. השימוש המרכזי של הטכנולוגיה היא כדי למפות כיוונים, מציאת בתי-עסק סמוכים ואפליקציות מציאת מקום אחרות

  AR מבוססת הקרנה

  סוג זה של מציאות רבודה עובד על-ידי הקרנת אור מלאכותי על משטחים בעולם האמיתי. האפליקציות הללו מאפשרות אינטראקציה אנושית על-ידי שליחת אור על המציאות האמיתית – אפליקציה מעניינת היא הקרנה מבוססת מציאות רבודה על מנת ליצור הולוגרמה אינטראקטיבית בעלת 3 מימדים(3D)  על החלל המציאותי

  מציאות רבודה מבוססת מיזוג (superimposition)

  טכנולוגיה זו באופן חלקי או מלא מחליפה את המראה האורגינלי של העצם עם מראה שמבוסס על המציאות הרבודה. במציאות רבודה – AR מבוססת מיזוג טכנולוגיית זיהוי אובייקט משחקת תפקיד מרכזי כי הטכנולוגיה לא יכולה להחליף מראה של עצם אם היא לא יכולה לזהות אותו.

  לקוח יכול למצוא טכנולוגיה זו אצל חברת 'איקאה' , על-ידי הורדת אפליקציה וסריקה של דפים בקטלוג שלהם הלקוחות יכולים להניח רהיטים וירטואלים בבתיהם(כדי לראות אם יתאימו) – כל זאת באמצעות טכנולוגיית המציאות הרבודה.

   

  איך המציאות הרבודה פועלת

  צריך להבין את המטרה של המציאות הרבודה – להכניס עצמים מבוססי מחשב לעולם האמיתי, שרק המשתמש יכול לראות.
  ברוב האפליקציות של המציאות הרבודה נעזרים במשקפיים מיוחדים שמאפשרות את הריבוד על המראה של העולם האמיתי.

   – איך פועלת 'מבפנים' המציאות הרבודה?
  המציאות הרבודה יכולה להראות בצורה שונה ממסכים ומוניטורים ועד למשקפיים מיוחדים שמניחים על הראש.
  אפשר למצוא את המציאות הרבודה בסמארטפונים וטאבלטים – ככל שהטכנולוגיה תשתפר כך המציאות הרבודה תזדקק לפחות חומרה ותוכל להופיע גם על עדשות מגע.

   

   

  מרכיבים עיקריים במכשירי המציאות הרבודה

  • חיישנים ומצלמה – החיישנים מורכבים על המשקף על-מנת לקלוט את העולם האמיתי ואחר-כך לעבד אותו ולפענחו. המצלמה נועדה על מנת לאסוף מידע על המציאות האמיתית מסביב – המכשיר אוסף מידע ובודק את המציאות ואז יוצר מודל דיגיטאלי. כדי להחליט על פלט מתאים, הטכנולוגיה גם משתמשת בסמארטפונים, כדי להוציא וידאו ותמונות על-מנת לעזור עם הריבוד.
  • ההקרנה – בחזית המכשיר של המציאות הרבודה יש מקרן, המקרן יכול להפוך כל משטח ל- 'סביבה אינטראקטיבית', משתמשים במידע שנלקח מהמצלמה על מנת לבחון את העולם מסביב – הוא מעובד ומוקרן על המשטח שמול המשתמש, שיכול להיות קיר, שולחן ואפילו אדם אחר. בעתיד אולי לא תצטרך i-pad על מנת לשחק משחק אונליין של שחמט בגלל שתוכל לשחק את המשחק על השולחן שלפניך.
  • עיבוד – מתקנים של מציאות רבודה AR הם למעשה מחשבי-על קטנים שמוסבים למתקנים שאפשר להתקין על הראש. המכשירים האלו צריכים הרבה כוח עיבוד ומשתמשים באותם מרכיבים כמו שהסמארטפונים שלנו.
  • השתקפות – מכשירי המציאות הרבודה משתמשים במראות על-מנת להעביר את הצורה שהעין שלך רואה את העצם הוירטואלי. בחלק מהמכשירים יש מערך של הרבה מראות קעורות ובמכשירים פשוטים יותר יש רק מראה אחת דו-צדדית שמשקפת את האור מהמסך לעין המשתמש. המטרה של כל המראות האלו הוא להעביר את מראה העצם לתוך עין המשתמש.

  איך מציאות רבודה נשלטת?

  המכשירים נשלטים או על ידי משטח מגע או על ידי פקודות קוליות.
  משטח המגע בדרך כלל נמצא על המכשיר וקל להגיע אליו.
  הפקודות הקוליות זהות לאלו שיש לנו על הפלאפון החכם – רמקול יעביר את הפקודות למעבד קטן ויפרש את הפקודות.

  דוגמא לשימוש מציאות רבודה בהליך רפואי

  מבדיקות שגרתיות ועד הליכי ניתוח מורכבים ניתן להשתמש במכשירי המציאות הרבודה – הם יעניקו יתרונות גדולים גם למטופל וגם למטפל.

  בדיקות פיזיות

  תאר לעצמך שאתה נכנס לפגישה עם רופא ומגלה שהוא לובש מכשיר של מציאות רבודה, אפילו שזה נראה מוזר, הטכנולוגיה מאפשרת לו להיכנס לבדיקות-עבר, תמונות ומידע הסטורי בזמן-הווה ולדבר איתך עליהם.
  כניסה מיידית למידע הדיגיטאלי הזה בלי להתחבר למחשב או להיכנס לארכיון עם בדיקות-עבר הנוגעים לבריאותך, כל זה יכול להוות יתרון משמעותי לעובדים בתחום הבריאות.

  הטמעה של מכשירי המציאות הרבודה במערכת הבריאות כעזרה בטיפול וראיית בדיקות העבר של פציינטים היא כבר מצרך מבוקש.

  הליכי ניתוח

  בואו ניקח את הדוגמא צעד אחד קדימה – נגיד שאנחנו צריכים לעבור ניתוח, לפני ההרדמה אנחנו רואים שהמנתח לובש מכשיר מציאות רבודה, במהלך כל הניתוח – רשימה של הליכים לעשייה בניתוח ותצוגה של מדדים רפואיים יופיעו מול עיניו.

  מציאות רבודה כבר עזרה בטכנולוגיה של ניתוח – בממשק מיוחד למכשירים רפואיים בחדר הניתוח, עזרה גרפית בניתוח, הקלטה ושמירה של הליכים וכניסה מיידית להיסטוריה הרפואית. היתרונות במציאות רבודה (Augmented reality) הוא הפחתת הסיכון ומניעת דחייה של הליך הניתוח בגלל חוסר הכרה עם תנאים חדשים או ישנים והפחתת הסיכון בעשיית טעויות בהליכי הניתוח, בנוסף לכך – מאחר שהמנתח המשתמש במכשיר המונח על עיניו ואין הוא צריך להוריד את הכפפות מעיניו כך פוחת הסיכון בזיהום הגוף וההליך הופך לסטרילי יותר.

  תחום המציאות הרבודה יתפתח עוד ועוד וימלא את חיי היום-יום – רפואה, תקשורת, בידור, תחבורה, צרכנות ועוד… מה שאנחנו רואים היום זו רק תחילת הדרך ומצפים לנו ריגושים רבים נוספים בעתיד.

  לקריאה נוספת אודות מציאות רבודה רפואה

   

  כותב המאמר הינו דוד בן משה מפיק ראשי בחברת virtualion היוצרת חוויות מציאות רבודה