CLOSE

  צור איתנו קשר

  23/09/2020 מאת: Virtualion

  מציאות מדומה לילדים – כלי מצוין לפיתוח יצירתיות, לחינוך ועוד…

  פיתוח יצירתיות לילדים באמצעות מציאות מדומה הוא מטרה נעלה, שמשפיעה באופן חיובי על התפתחות הילד ועשויה לפתח אצלו כישורים שיתרמו לו בהווה ובעתיד גם יחד. אבל מהי הדרך הנכונה לעשות זאת? אין ספק שמשחקי דמיון, צעצועים ופעילויות משותפות של ההורה והילד יכולים לעשות עבודה נאה, אבל יש דרכים יעילות יותר. בשנים האחרונות, התווסף למשוואה הזו כלי משמעותי ועמוס יתרונות – VR. הנה כל מה שחשוב לדעת על מציאות מדומה לילדים, אופני היישום שלה והיתרונות המגוונים שהיא מציעה.

  פיתוח יצירתיות לילדים באמצעות מציאות מדומה – אפקטיבי וחשוב

  הנתונים מראים שהילדים הם פעמים רבות יצירתיים מאוד בשנים הראשונות של חייהם, כאשר הם מחפשים דרכים שונות לחקור את העולם, להגדיל את הידע שלהם ולפתח את כישוריהם. אולם כאשר היכולת הזו אינה מפותחת אצלם באופן ראוי בתקופת הלידות, חלה נסיגה משמעותית שעלולה להשפיע על האופן בו האדם מתנהל גם שנים קדימה. האדם הרי נדרש להפגין יצירתיות באינספור תחומים בחייו, למשל בלימודים או בעבודה. אם הוא מתקשה להתנהל בצורה יצירתית, ייתכן שהסיבה היא יסודות רעועים שלא פותחו אצלו בצורה מספקת בשנים המוקדמות של חייו.

  היצירתיות חשובה מאוד גם בהתפתחות של הילדים, כאן ועכשיו. דרכה הוא יכול להפעיל היגיון בריא, וגם את הדמיון, ובכך לפתח אצלו כישורים הכרחיים.

  כך מציאות מדומה נכנסת לתמונה

  למציאות מדומה יכולים להיות תפקידים שונים, כאשר בהקשר הנוכחי היא בהחלט עשויה לקחת חלק מרכזי בפיתוח יצירתיות אצל הילדים. לא קשה להבין מדוע. מציאות מדומה לילדים מבוססת על "ביקור" של הילד בסביבה מרתקת שהוא תופס כמציאותית. הילד נע בתוכה ב-360 מעלות, בוחן אותה, מקיים אינטרקציה עם האובייקטים המקיפים אותה וכן הלאה. הוא מגיב לסיטואציה שהוא נמצא בתוכה ולהתרחשויות המופיעות לנגד עיניו, מה שדורש ממנו יצירתיות, דמיון וחשיבה מחוץ לקופסה.

  מציאות מדומה היא פתח לעולם שלם של אפשרויות, אפילו עולם אינסופי. ניתן לבחור בכל סוג של עולם או פעילות המתרחשת במהלכו, למשל אינטרקציה עם ילדים אחרים או דמויות נוספות, משחקי יצירה, משימות אתגריות – והרשימה עוד ארוכה. בחלק מהמקרים ניתן אפילו ליצור מראש את העולם בהתאמה מלאה לצרכי הילד או קבוצה מסוימת של ילדים.

  צרו איתנו קשר, ונחזור אליכם בהקדם:

  מציאות מדומה לילדים

  מציאות מדומה לילדים ככלי חינוכי – כשהלימוד הופך לחוויה

  ההורה הממוצע יודע שילדים עלולים להיות עקשנים. אם צורת הלימוד אינה לרוחם, הם יסרבו לקחת בה חלק. פיתוח יצירתיות לילדים באמצעות מציאות מדומה מבטל את הקושי הזה, מכיוון שמדובר בחוויה עצומה, מהנה ומעשירה לילדים – וידוע שלימוד ופיתוח יכולות דרך חוויה מהנה עשוי להיות יעיל הרבה יותר. הילדים תופסים את הפעילות כמשחק הסוחף אותם אליו ומשקיעים בו את מלוא המחשבה ותשומת הלב. בחלק מהמקרים גם ההורים יכולים להיות שותפים בחוויה, מה שיוצר פעילות מהנה המציעה יתרונות חשובים עבור כל אחד מהם. עקב כך אנחנו רואים בשנים האחרונות יותר ויותר שיטות של משחוק בלמידה או משחוק בחינוך, כשהמציאות המדומה מקבלת בכך תפקיד מרכזי מאוד. במאמר הבא (באנגלית) תוכלו לקרוא עוד על הנושא.

  חשוב להדגיש כי חוויית מציאות מדומה, ככלי לחינוך ולפיתוח יכולות חשובות, אינה יעילה רק עבור בילדים. מחקר שנערך במכללת אוהלו לפני כמה שנים הראה שמציאות מדומה עשויה להגביר את היצירתיות, לפתח את כישורי החשיבה ולעודד שיתופי פעולה בקרב תלמידים מבוגרים יותר, אפילו סטודנטים. כך שייתכן מאוד שבשנים הקרובות, נראה את המציאות המדומה מקבלת תפקיד מרכזי עוד יותר במערכת החינוך על גווניה מישראל: החל מגני ילדים, דרך בתי ספר יסודיים ותיכונים ועד למוסדות השכלה גבוהה.

  אז איך מתחילים?

  אם התרשמתם שמציאות מדומה יכולה לפתח את היצירתיות של ילדיכם ובכך לקחת חלק מרכזי בהתפתחות שלהם, עליכם לעשות דבר פשוט מאוד: לפנות לחברה המפתחת או מציעה סרטוני מציאות מדומה. מומלץ לראות את תיק העבודות שלה ולהתרשם מתהליך ההתנהלות מולה.

  ככל שהחברה מציעה יותר פתרונות – ולא מדובר כאן רק ביישומי מציאות מדומה לילדים, אלא גם בפיתוחים דוגמת מציאות רבודה (AR), מציאות מעורבבת, סרטוני וידאו 360 מעלות ועוד – כך גדלים הסיכויים שהיא תוכל להציע סרטון המותאם בדיוק לשלב ההתפתחותי ולצרכים של ילדיכם.