CLOSE

  צור איתנו קשר

  23/11/2020 מאת: Virtualion

  מציאות מדומה במוזיאונים: מעירים את העבר לחיים

  רבים מאיתנו אוהבים לבקר מפעם לפעם במוזיאונים: הם מעוררי השראה, מרחיבי אופקים, מפגישים אותנו מחדש עם נקודות ציון חשובות בעבר ומאפשרים לנו להתבונן מזווית שונה על המציאות. אך עם יד על הלב… למפגש עם עצמים דוממים, מעניין ככל שיהיה, יש השפעה מוגבלת עלינו. מה אם היינו יכולים להעיר את הדמויות וההתרחשויות לחיים? לחזור אחורה בזמן לתקופה אחרת, ולחיות אותה מחדש מהעיניים שלנו או מעיני הגיבורים? בואו ונספר לכם קצת על מציאות מדומה במוזיאונים, ועל האפשרות של סיור וירטואלי במוזיאונים.

  כיצד חוויית הביקור במוזיאון הולכת להשתנות ללא היכר בשנים הקרובות? 

  קיראו על מציאות מדומה במוזיאונים

  רמז לתשובה קיבלנו לאחרונה בפרסומת שריגשה מדינה שלמה – פרסומת בכיכובו של הקומיקאי האהוב ספי ריבלין ז"ל. בפרסומת של האגודה למלחמה לסרטן, נעשה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת כדי להעיר את ריבלין לחיים. בפרסומת נראית דמותו של ספי ריבלין מדברת עם ציפי שביט, למען מבצע ההתרמה השנתי של האגודה למלחמה בסרטן:

  זו הייתה רק טעימה אחת קטנה מתוך יכולות העולם הווירטואלי. בשנים האחרונות הולך ומתפתח עולם המציאות המדומה במוזיאונים, עולם שמעיר לחיים את העבר, ומאפשר לנו לחיות אותו מחדש.

   

  מוזיאון אנה פרנק

  כולנו מכירים את הסיפור הטראגי של אנה פרנק, נערה יהודייה שהסתתרה ביחד עם משפחתה בעליית הגג בדירה באמסטרדם בתקופת השואה. המסתור נחשף ואנה ומשפחתה נספו בשואה, אך הזיכרונות של אנה ממשיכים לחיות עד היום בזכות היומן האישי שכתבה. בשנים האחרונות היומן הזה מתעורר לחיים באמצעות יוזמות שונות, אחת מהן היא פרויקט "אנה": פרויקט מציאות מדומה המאפשר לכל אחד לבקר בחדרי הבית ובעליית הגג שבה כתבה אנה את יומנה, בלי לצאת מהבית.

  את הסיור הווירטואלי שאורך 25 דקות פיתחה חברת אוקולוס, והוא מלווה בהסברים ובקטעים נבחרים מהיומן.

  כשהדינוזאורים מתעוררים לחיים באמצעות מציאות מדומה במוזיאונים

  ברוח תקופת הקורונה, ויותר ויותר מוזיאונים בארץ ובעולם מאפשרים לנו לבקר ולצפות במיצגים בלי לצאת מהבית, באמצעות סיורים וירטואליים. אך יש מקרים שבהם דווקא כדאי להגיע למוזיאון, ולשלב את העולם האמיתי והווירטואלי לחוויה אחת עוצמתית.

  זה בדיוק מה שקורה ב- דינו ספארי בבודפשט, מוזיאון לילדים שנוסעים בזמן אל עבר התקופה הפרה היסטורית. המוזיאון משלב אביזרי מציאות מדומה, והופך את השלדים הדוממים לדינוזאורים מלאי חיים בתוך עולם פרה היסטורי מלהיב.

   

  מוזיאון על גלגלים

  מי אמר שביקור במוזיאון חייב להיות נייח? בארצות הברית החליטו לקחת את המציאות המדומה במוזיאונים צעד אחד קדימה, ולחבר אותה ל… אוטובוס! תכירו את The Downtown Experience – מיזם חדשני שבמרכזו אוטובוס שלוקח אתכם לנסיעה מרתקת בזמן. האוטובוס החדשני לא חושף את הנוסעים לנקודות ציון היסטוריות ברחבי מנהטן – הוא ממש מעיר אותן לחיים: נוסעי האוטובוס חובשים משקפי מציאות מדומה שמאפשרים להם לחיות מחדש אירועים איקוניים.

   

  להיכנס לנעליו של נשיא המדינה הראשון

  עד עכשיו שפשפנו את העיניים עם דוגמאות מחו"ל. ומה עם מציאות מדומה במוזיאונים ישראלים? כאן אנחנו נכנסים לתמונה ( סטודיו virtualion). כדי לחוות סיטואציות מחייהם של ד"ר חיים ויצמן ורעייתו ד"ר ורה ויצמן, כל מה שצריך הוא להגיע למרכז ויצמן ו… לחבוש משקפי מציאות מדומה. באותו הרגע יפרסו בפניכם ב- 360 מעלות רגעים מכוננים שהתרחשו בחייהם, במהלך המאה הקודמת. השיתוף בחיי הזוג ויצמן הוא תוצאה של יצירת הסרט הנרטיבי הראשון בישראל, בכיכובם של שחקנים ידועים דוגמת ליאורה ריבלין.

   

  יש רק חיסרון אחד כשמדברים על מציאות מדומה במוזיאונים: אחרי שחזיתם בעולמות שלמים מתעוררים לחיים, יהיה קשה ללכת למוזיאון רגיל…