CLOSE

  צור איתנו קשר

  07/09/2019 מאת: david

  יצירת חוויות מציאות מדומה (virtual reality) חלק א' מושגי בסיס

  מציאות מדומה ווידאו 360 הינם טכנולוגיות חדשות ומתפתחות בתעשייה. לאחר נסיון עם הפקות מציאות מדומה  ( V.R)  בארץ החלטתי לנסות ולהבהיר קצת את התמונה. במאמר זה אפרט על מושגי בסיס בתעשייה מתפתחת זו – מושגים מציאות מדומה.

  חלק א' מושגי בסיס יצירת חוויות מציאות מדומה וי אר V.R) 360) 


  מושגים מציאות מדומה

  1.וירטואל ריאליטי  ( virtual reality) או חוויה אימרסיבית

  להציב צופים או שחקנים בסביבה שהכול בו נראה אמיתי ומרגיש אמיתי יכול להיקרא חוויה אימרסיבית. וירטואל ריאליטי יוצר סביבה מלאכותית תלת מימדית אשר נוצרת ע"י מחשב ומקנה ליוזר הרגשה שהוא נמצא בסביבה אמיתית.

   

   

  2.וי אר (VR) סינמטי (קולנועי)

  סביבת VR המבוססת על תמונות אמיתיות ממצלמה בניגוד לסביבת וי אר המבוססת כולה על גרפיקות ממחשב.

  צרו איתנו קשר, ונחזור אליכם בהקדם:

   

   

  3.וידאו 360 מעלות

  וידאו שבו מוקלטים כול זוויות הצילום בו זמנית על מנת שהצופה יוכל לקבל חווית צפייה של 360 מעלות ולבחור לאיזה כיוון הוא רוצה להסתכל כמו בחיים האמיתיים (למטה, אחורה, ימינה וכדו'). לקריאה נוספת על הפקת סרט ב-360 מעלות

   

   

  4.משקפי וי אר ( V.R)

  משקפי VR וי אר הינם הדרך להעביר את החוויה לצופים. כיום קיימות שני ורסיות. וורסיה אחת הינה קסדה עם מחשב מובנה ומשקפיים לעיניים המחוברות לקסדה. הוורסיה השנייה שכנראה תיעלם בעתיד הקרוב הינם משקפיים שמלבישים עליהם את הטלפון הנייד המשמש כמקרן. בעתיד אולי יהיו גם עדשות מגע ועוד טכנולוגיות מתפתחות.  החברות ששולטות היום בשוק זה הינם סמסונג, גוגל ועוד, וניתן לבצע השכרת ציוד מציאות מדומה שתכלול את כל הציוד.

   

   

  5.מעקב תנועה של הראש

  מדובר בסנסורים העוקבים אחרי תנועת הראש על מנת להתאים את התמונה המוצגת במשקפיים לתנועה של הראש. ז"א הסנסורים מאפשרים לצופה להזיז את הראש בזמן הצפייה ולקבל בצורה מותאמת את התמונה.

   

   

  6.מעקב תנועה של העיניים

  אפשר להגיד שזה כמו הסנסורים של הראש רק שפה מדובר בסנסורים שעוקבים אחר תנועת העיניים . נניח ומדובר במשחק מחשב יהיה לצופה את האופציה לבחור אלמנט מסוים במשחק בעזרת תנועת הראש והעיניים שלו.

   

   

  7.מהו סטיצ'ינג? מושגים מציאות מדומה

  מדובר בטכניקת עריכה אם ניקח לדוגמא מצלמת 360 המורכבת מכמה מצלמות גו פרו אז אנו נקבל חומרים עם זוויות מצלמה שונות. את כול הזוויות המתקבלות יש לתפור ביחד בחדר העריכה  על מנת לקבל תמונה אחת מתמשכת וישרה המתאימה לעין האנושית.

   

   

  8.קונטרולרים

  דרך נוספת לשליטה של הצופה בתמונה. במידה ומדובר במשחק אז הצופה או הגיימר נניח יצטרך ללכת במרחב וכול עוד לא נבנו זירות וי אר שבהם יש מקום ללכת אז הצופה יכול להיעזר בקונטרולרים בשביל ללכת קדימה או אחורה או לירות למשל.

   

   

  9.סאונד מרחבי

  כשאנחנו מדברים על סאונד בוי אר אנחנו גם צריכים לחשוב אחרת. מדובר בעולם שלם שהצופה נמצא בו ( עולם של 360) ולכן הסאונד יכול לבוא מכול מקום במרחב. הצופה יכול לשמוע את הסאונד מאחוריו או במקום רחוק ממנו. הסאונד הוא היקפי ולא ישיר.ככול שהצופה ינוע במרחב כך הסאונד יקיף אותו.

   

   

  10.וידאו מונוסקופי 360

  הכוונה פה היא לפורמט הצילום. מצלמות מונוסקופיות הם יותר נפוצות בשוק וייצרו תמונות 360 שטוחות שאפשר לראות על מסך או במשקפיי וי אר. וידאו מונוסקופי יספק את אותה התמונה לשני העיניים בעוד שוידאו סטריאסקופי יספק תמונה אחרת לכול עין. וידיואים אלו בד"כ יצולמו במצלמה אחת לכול שטח מבט ואחכ כול שטחי המבט נתפרים ביחד על מנת ליצור וידאו אחד ישר.מצלמות מונוסקופיות הינן בד"כ הרווחות יותר בשוק והזולות יותר כי העריכה איתם היא יותר קלה. וידיואים מונוסקופים נוכל לראות הרבה  בערוצים שכולנו מכירים כמו יוטיוב פייסבוק וכד'ו.

   

   

  11.וידאו סטראוסקופי 360

  זהו פורמט שיותר דומה לאיך שהעיניים שלנו רואות במציאות ובתלת מימד. על כול מצלמה אחת במונוסקופי שהיה לנו לשטח מבט  אחד יהיה לנו עכשיו שני מצלמות לכול שטח מבט וזאת  על מנת לתת עומק לתמונה. בפורמט כזה ניתן לשלב אלמנטים שמתקרבים לעין של הצופה ומתרחקים מהעין של הצופה כמו בסרטי תלת מימד שאנחנו מכירים. הצופה יכול להיות יותר אינטראקטיבי.  הבעיה שהיא שצריך לתפור עכשיו בעריכה חומרים לכול עין בנפרד וזה דורש ציוד יותר כבד ומורכב.

   

   

  12.שטח מרחב המבט

  למעשה מדובר בגודל שטח המבט המתאפשר לצופה בכול זמן נתון. כמה סביבה הוא יוכל לראות מסביבו. ככול שהשטח יותר גדול כך הצופה יותר ירגיש את החוויה כאמיתית ונוחכת.

   

  מאמר מושגים מציאות מדומה נכתב ע"י דוד בן משה מפיק ראשי חברת virtualion המפיקה חוויות מציאות מדומה
  קיראו גם על מציאות מדומה לאירועים.